Kategorie

Vyhledávání Rozšířené vyhledávání

Kalendář akcí

< Květen 2018 >
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Zobrazit akce

Žádné foto

Aktuálně

Aktuální události
01.01.2009

Kliknutím zde se Vám zobrazí výpis aktuálních uzavřených událostí v Moravskoslezském kraji.

ID Datové schránky : spdaive

Nepřehlédněte


Na další stránce zvolte možnost POKRAČOVAT NA TENTO WEB.

Internetova prezentace Hasicskeho muzea mesta Ostravy
Odběry

Počet odběratelů: 1Úprava odběrů 

HS Ostrava - Zábřeh (C3 - A - EO)

stanice Ostrava - ZabrehVýškovická 40
700 30 Ostrava - Zábřeh
Tel.: 950 730 011
Velitel stanice : mjr. Ing. Jakub Klucho
Evidenční číslo : JPO - 816010
 Historie stanice, založení
Stanice se začala stavět v listopadu 1980 a slavnostně byla otevřena v únoru 1989.

Hasební obvod stanice
Výškovice, Proskovice, Stará Bělá, Vítkovice, Zábřeh, Polanka nad Odrou, Nová Ves, Hulváky, Klimkovice, Vřesina u Bílovce.
Specializace stanice - likvidace úniků nebezpečných látek, speciální technické zásahy.
V hasebním obvodu stanice jsou všechny druhy specifických objektů:
zástavba rodinných domků, nízkopodlažní budovy, výškové budovy 8. - 17. patrové, řadové garáže, školy a školky, budovy se sníženou schopností pohybu osob (domovy důchodců a domovy s pečovatelskou službou), nemocnice NH a NsP Zábřeh, nemocnice Vítkovice.
Na území hasebního obvodu se nacházejí výrobní podniky Vítkovice a.s., AGA, sklady, a v neposlední řadě také hypermarkety Kaufland, OBI a celý areál Shopping Parku (IKEA, Hypernova, Baumax, Eletro World, GIGA sport). Hasební obvod stanice Zábřeh protínají rovněž rychlostní silnice I.třídy Rudná, Plzeňská, Opavská, Horní s řadou benzínových a LPG stanic. Hasebním obvodem protéká řeka Odra, na které je instalován profil norné stěny. Na 27 objektů se zvýšeným požárním nebezpečí je zpracována Dokumentace zdolávání požáru (DZP).
V areálu stanice se nachází krajské ředitelství Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje; ředitelství, výjezdové stanoviště a heliport Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje.
 


HS Ostrava - Fifejdy (P4 - B - Z)

stanice Ostrava - FifejdyUl. Odboje 8
702 00 Moravská Ostrava
Tel.: 950 732 011
Velitel stanice : npor. Ing. Jiří Scheibinger
Evidenční číslo : JPO - 816011
 Historie stanice, založení
Nynější stanice na Fifejdách byla v roce 1939 předána do užívání Českému sboru dobrovolných hasičů v Moravské Ostravě jako nový "Hasičský dům", který měl sloužit také okresní hasičské jednotě k pořádání schůzí, apod. Takto byl také využíván až do jeho zabrání německou protileteckou policií v roce 1943, kdy bylo mnoho členů sborů povoláno do tzv. Luftschutzu - pohotovostních oddílů protiletecké obrany se stanovišti v různých částech Moravské Ostravy. Po válce začala být stanice opět využívána hasičskými jednotkami a v roce 1947 zde byla odhalena pamětní deska 18 padlých a umučených členů hasičských sborů ostravské okresní hasičské jednoty. V roce 1950 vznikl z dosavadní pohotovosti požární sbor z povolání. Jako centrální stanice sloužila do roku 1989, kdy byla uvedena do provozu CHS v Ostravě - Zábřehu. Nyní je tato stanice druhá největší na území města a je zde umístěna výjezdová jednotka včetně pracoviště odd. chemicko-technické služby. V roce 2003 byla zahájena celková rekonstrukce areálu stanice, byly nově vystavěny další garáže pro výjezdovou techniku, v podzemním podlaží vznikne výcvikový polygon pro praktický výcvik jednotek požární ochrany a bude rovněž vytvořeno pracoviště pro psychologickou službu, včetně psychologické laboratoře. Rekonstrukce objektu bude dokončena ke konci roku 2004.

Hasební obvod stanice
Moravská Ostrava a Přívoz, Mariánské hory, Petřkovice, Lhotka, Hošťálkovice.
V daném hasebním obvodu dominuje zejména centrum města Ostravy s velkou hustotou zástavby různého stáří a velikostí, počínaje běžnými budovami pro bydlení, přes různé výškové objekty a hotely např. Imperial, Palace, obchodní domy a nákupní centra např. Futurum a konče Městskou nemocnicí. Dojezd jednotek navíc komplikuje vysoká hustota provozu v centru města a okolí. Z dalších výjimečných objektů lze jmenovat např. podnik BorsodChem MCHZ, s.r.o., což je největší podnik na území města zabývající se chemickým průmyslem, nebo televizní vysílač v Ostravě - Hošťálkovicích. Hasebním obvodem rovněž procházejí dvě řeky Odra a Ostravice.
V tomto hasebním obvodu se nachází celkem 125 objektů, které mají zpracovanou dokumentaci zdolávání požáru (DZP).
Stanice se specializuje pro práci na vodě, a je proto nadstandardně vybavena protipovodňovou technikou - motorové čluny, oděvy pro práci na vodě apod.

  

HS Ostrava - Poruba (P3 - B - Z)

Martinovská 36/1622
708 00 Ostrava - Poruba
Tel.: 950 733 011
Velitel stanice : npor. Ing. Tomáš Lefner
Evidenční číslo : JPO - 816012


Historie stanice, založení
Prvopočátky současné hasičské stanice v Ostravě - Porubě se datují k 6. 9.1971, kdy byla stanice uvedena do provozu.
Přestavbou velké výměníkové stanice na menší vznikla současná garážové stání pro zásahová vozidla. Jako nezbytně nutné zázemí pro hasiče byla v té době postavena montovaná jednopodlažní budova "likusák". Jelikož tato budova, postavena původně jako dočasná, nevyhovovala potřebám jednotky HZS, bylo rozhodnuto o výstavbě budovy nové.
Současná provozní budova hasičské stanice se začala budovat v roce 1985 v akci "Z" a dokončena byla koncem roku 1988. Od té doby je v objektu dislokována výjezdová jednotka HZS a od září roku 1995 využívá část stanice i jedna osádka rychlé záchranné pomoci. Stavební řešení této budovy, jakož i souvisejících objektů a použité stavební technologie si vyžadují zásadní rekonstrukci tohoto objektu. Navrhována je rekonstrukce a dostavba areálu, jejímž cílem je vybudování Integrovaného výjezdového centra (IVC), ve kterém bude dislokována jednotka HZS, spádová služebna Městské policie Ostrava, stanoviště rychlé lékařské pomoci a rychlé záchranné pomoci.

Hasební obvod stanice
Poruba, Martinov, Svinov, Krásné Pole, Třebovice, Pustkovec, Plesná, část Polanky, Čavisov, Dolní Lhota, Horní Lhota, Velká Polom.
V městských částech Poruba a Pustkovec se nacházejí převážně výškové objekty, v ostatních městských částech převažuje rodinná zástavba a lesní porosty. V hasebním obvodu stanice se nachází 40 objektů se zvýšeným požárním nebezpečím, na které je zpracována Dokumentace zdolávání požáru (DZP).
Taktéž se zde nachází 76 vytipovaných podzemních i nadzemních hydrantů s průměrnou vydatností. Obvodem protékají řeky Odra,Opava a potok Porubka.
Příslušníci této hasičské stanice jsou předurčeni pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou.
V areálu stanice se nachází tři dráhy pro plnění disciplíny - běh 100m s překážkami, 200m ovál na štafetu 4x100m s překážkami a čtyři dráhy pro soutěžní disciplínu požárního sportu - výstup do 4.podlaží cvičné věže. Areál je také využíván jednotkami SDH pro nácvik jednotlivých disciplín požárního sportu.

  

HS Ostrava - Hrabůvka (P3 - C - Z)

stanice Ostrava - HrabuvkaHasičská 339/34
705 00 Ostrava - Hrabůvka
Tel.: 950 734 011
Velitel stanice : npor. Bc. Tomáš Beinhauer
Evidenční číslo : JPO - 816013
 Historie stanice, založení
Objekt hasičské stanice byl v roce 1929 postaven pro dobrovolný sbor Hrabůvka. Dobové fotografie poukazují i na dřívější historii a spjatost se závodním hasičstvem Vítkovice. Objekt i hasiči, kteří zde působili v téměř nezměněných podmínkách až do začátku sedmdesátých let plnili úkoly hlavně pro blízké Urxovi závody.
V roce 1970 začaly stavební úpravy na požární zbrojnici Hrabůvka v původní budově s nevyhovujícími prostory pro lidi i automobily. Dne 6. 9. 1971 se do rekonstruovaného objektu stěhuje pobočná stanice z Urxových závodů a začíná fungovat jako pobočná stanice Hrabůvka.
Otevřením nové centrální stanice Ostrava - Zábřeh v roce 1989 je hasičská stanice Ostrava - Hrabůvka zrušena a slouží jako záložní garáže a sklady pro Hasičsky sbor města Ostravy. V roce 1992 byla stanice znovuotevřena pro splnění požadavků na plošné pokrytí města jednotkami PO a v prvních letech sloužila jako pomocná stanice pro centrální hasičskou stanici v Ostravě - Zábřehu zejména pro oblast sídlišť Dubina a Bělský Les.
Kompletní rekonstrukce stanice byla dokončena v roce 2002.
Stanice Ostrava - Hrabůvka je prototypem první bezobslužné stanice na území statutárního města Ostravy. Tzn. při výjezdu celé jednotky se objekt kompletně uzavírá a je elektronicky hlídán na pultu centrální ochrany městské policie Ostrava.

Hasební obvod stanice
 

Vítkovice, Kunčičky, Kunčice, Hrabůvka, Hrabová, Bělský Les, Dubina, Nová Bělá, Krmelín, Vratimov, Stará Ves nad Ondřejnicí a Petřvald u Nového Jičína.

V hasebním obvodu stanice jsou všechny druhy specifických objektů: zástavba rodinných domků, nízkopodlažní budovy, 16. patrové panelové domy, klidové zóny lesů, bývalých hald, řetězce obchodních domů (Interspar, Makro, Tesco), průmyslová zástavba a komplexy průmyslových gigantů jako jsou ArcelorMittal, a.s. a Vítkovice, a.s. Nedílnou součástí hasebního obvodu je průmyslový CTPark Hrabová, který v konečné fázi má mít rozlohu 100 hektarů a poskytovat bude až 4000 pracovních míst. 

Vzhledem k zástavbě hasebního obvodu provádí hasičská stanice Ostrava - Hrabůvka především tyto činnosti: hašení požárů, technické pomoci, akutní otevření dveří, dopravní nehody, olejové havárie apod.

Stávající specializaci jednotky jako je odchyt zvířat a likvidaci létajícího hmyzu bude již v roce 2009 poskytovat nová HS Ostrava - Přívoz.

  

IVC Slezská Ostrava (P3 - C - Z)

Čs. armády 1892/ 20a
709 00 Slezská Ostrava
Tel.: 950 735 011
Velitel stanice : npor. Ing. Jozef Dankovič
Evidenční číslo : JPO - 816014


Historie stanice, založení
Výstavba stanice byla zahájena v listopadu 1995 jako Integrované výjezdové centrum (IVC) pro hasičskou jednotku, Záchrannou službu a Městskou policií. Kolaudace IVC byla 16. 9. 1996 a ihned byl zahájen zkušební provoz s technikou CAS 32 1+1. Plný provoz byl zahájen 1. 1. 1997.

Hasební obvod stanice
Antošovice, Bartovice, Heřmanice, Hrušov, Koblov, Michálkovice, Muglinov, Radvanice, Slezská Ostrava.
Na území hasebního obvodu působí 7 Jednotek sboru dobrovolných hasičů (JSDH). V hasebním obvodu převažuje zástavba rodinnými domky a bývalými havířskými koloniemi: Radvanice - ul.Dopravní; Michálkovice - ul.Košická, Briketářská, Štěpničková; Heřmanice - ul. Vrbická, V korunce, Na lištině; Sl. Ostrava - ul. Na cihelní, Zvěřinská, Kramolišová.
Na 38 objektů se zvýšeným požárním nebezpečí je zpracována Dokumentace zdolávání požáru (DZP).

jednotlivých disciplín požárního sportu.

  

HS Ostrava - Přívoz 

IVC Ostrava Přívoz (P3 B Z)
Slovenská 1149/5
702 00 Ostrava
Tel.: 950 736 011
Velitel stanice: npor. Ing. Radim Bajger
Evidenční číslo: 816 015
 
 
Historie stanice, založení
Stanice začala své působení v dubnu 2008 v provizorních podmínkách v buňkách, které byly situovány na Brněnském portále tunelu Klimkovice. Během provizorního působení byla započata výstavba současné stanice jako integrované výjezdové centrum (IVC) pro hasičskou jednotku a dálniční oddělení policie české republiky. Kolaudace IVC byla 15.6.2009 a ihned byl spuštěn plný provoz.
 
Hasební obvod stanice
Přívoz, Lhotka, Hošťálkovice, Petřkovice, Koblov, Antošovice
Dálnice D1 ve směru na Brno od 370km po 330km včetně tunelu Klimkovice
Dálnice D1 ve směru na Bohumín od 342km po 370km včetně tunelu Klimkovice
Na území hasebního obvodu působí 4 jednotky sboru dobrovolných hasičů (JSDH). V hasebním obvodu převažují průmyslové komplexy, různá zástavba obytných domů a především dálnice D1. V hasebním obvodu se nachází 32 objektů se zvýšeným požárním nebezpečím, na které je zpracována dokumentace zdolávání požáru (DZP).

Stávající specializací jednotky jsou zásahy na dálnici D1, v tunelu Klimkovice a likvidace létajícího hmyzu.

Tiskový mluvčí25.01.2011, 12:16:00 Počet zhlédnutí ( 8628 )
Poslední aktualizace 09.04.2018 13:15:50 stránky tvořeny pomocí systému WPublisher (C)1999-2018 Všechna práva vyhrazena.