Kategorie

Vyhledávání Rozšířené vyhledávání

Kalendář akcí

< Květen 2018 >
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Zobrazit akce

Žádné foto

Aktuálně

Aktuální události
01.01.2009

Kliknutím zde se Vám zobrazí výpis aktuálních uzavřených událostí v Moravskoslezském kraji.

ID Datové schránky : spdaive

Nepřehlédněte


Na další stránce zvolte možnost POKRAČOVAT NA TENTO WEB.

Internetova prezentace Hasicskeho muzea mesta Ostravy
Odběry

Počet odběratelů: 1Úprava odběrů 

HS Ostrava - Zábřeh (C3 - A - EO)

stanice Ostrava - ZabrehVýškovická 40
700 30 Ostrava - Zábřeh
Tel.: 950 730 011
Velitel stanice : mjr. Ing. Jakub Klucho
Evidenční číslo : JPO - 816010
 Historie stanice, založení
Stanice se začala stavět v listopadu 1980 a slavnostně byla otevřena v únoru 1989.

Hasební obvod stanice
Výškovice, Proskovice, Stará Bělá, Vítkovice, Zábřeh, Polanka nad Odrou, Nová Ves, Hulváky, Klimkovice, Vřesina u Bílovce.
Specializace stanice - likvidace úniků nebezpečných látek, speciální technické zásahy.
V hasebním obvodu stanice jsou všechny druhy specifických objektů:
zástavba rodinných domků, nízkopodlažní budovy, výškové budovy 8. - 17. patrové, řadové garáže, školy a školky, budovy se sníženou schopností pohybu osob (domovy důchodců a domovy s pečovatelskou službou), nemocnice NH a NsP Zábřeh, nemocnice Vítkovice.
Na území hasebního obvodu se nacházejí výrobní podniky Vítkovice a.s., AGA, sklady, a v neposlední řadě také hypermarkety Kaufland, OBI a celý areál Shopping Parku (IKEA, Hypernova, Baumax, Eletro World, GIGA sport). Hasební obvod stanice Zábřeh protínají rovněž rychlostní silnice I.třídy Rudná, Plzeňská, Opavská, Horní s řadou benzínových a LPG stanic. Hasebním obvodem protéká řeka Odra, na které je instalován profil norné stěny. Na 27 objektů se zvýšeným požárním nebezpečí je zpracována Dokumentace zdolávání požáru (DZP).
V areálu stanice se nachází krajské ředitelství Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje; ředitelství, výjezdové stanoviště a heliport Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje.
 


HS Ostrava - Fifejdy (P4 - B - Z)

stanice Ostrava - FifejdyUl. Odboje 8
702 00 Moravská Ostrava
Tel.: 950 732 011
Velitel stanice : npor. Ing. Jiří Scheibinger
Evidenční číslo : JPO - 816011
 Historie stanice, založení
Nynější stanice na Fifejdách byla v roce 1939 předána do užívání Českému sboru dobrovolných hasičů v Moravské Ostravě jako nový "Hasičský dům", který měl sloužit také okresní hasičské jednotě k pořádání schůzí, apod. Takto byl také využíván až do jeho zabrání německou protileteckou policií v roce 1943, kdy bylo mnoho členů sborů povoláno do tzv. Luftschutzu - pohotovostních oddílů protiletecké obrany se stanovišti v různých částech Moravské Ostravy. Po válce začala být stanice opět využívána hasičskými jednotkami a v roce 1947 zde byla odhalena pamětní deska 18 padlých a umučených členů hasičských sborů ostravské okresní hasičské jednoty. V roce 1950 vznikl z dosavadní pohotovosti požární sbor z povolání. Jako centrální stanice sloužila do roku 1989, kdy byla uvedena do provozu CHS v Ostravě - Zábřehu. Nyní je tato stanice druhá největší na území města a je zde umístěna výjezdová jednotka včetně pracoviště odd. chemicko-technické služby. V roce 2003 byla zahájena celková rekonstrukce areálu stanice, byly nově vystavěny další garáže pro výjezdovou techniku, v podzemním podlaží vznikne výcvikový polygon pro praktický výcvik jednotek požární ochrany a bude rovněž vytvořeno pracoviště pro psychologickou službu, včetně psychologické laboratoře. Rekonstrukce objektu bude dokončena ke konci roku 2004.

Hasební obvod stanice
Moravská Ostrava a Přívoz, Mariánské hory, Petřkovice, Lhotka, Hošťálkovice.
V daném hasebním obvodu dominuje zejména centrum města Ostravy s velkou hustotou zástavby různého stáří a velikostí, počínaje běžnými budovami pro bydlení, přes různé výškové objekty a hotely např. Imperial, Palace, obchodní domy a nákupní centra např. Futurum a konče Městskou nemocnicí. Dojezd jednotek navíc komplikuje vysoká hustota provozu v centru města a okolí. Z dalších výjimečných objektů lze jmenovat např. podnik BorsodChem MCHZ, s.r.o., což je největší podnik na území města zabývající se chemickým průmyslem, nebo televizní vysílač v Ostravě - Hošťálkovicích. Hasebním obvodem rovněž procházejí dvě řeky Odra a Ostravice.
V tomto hasebním obvodu se nachází celkem 125 objektů, které mají zpracovanou dokumentaci zdolávání požáru (DZP).
Stanice se specializuje pro práci na vodě, a je proto nadstandardně vybavena protipovodňovou technikou - motorové čluny, oděvy pro práci na vodě apod.

  

HS Ostrava - Poruba (P3 - B - Z)

Martinovská 36/1622
708 00 Ostrava - Poruba
Tel.: 950 733 011
Velitel stanice : npor. Ing. Tomáš Lefner
Evidenční číslo : JPO - 816012


Historie stanice, založení
Prvopočátky současné hasičské stanice v Ostravě - Porubě se datují k 6. 9.1971, kdy byla stanice uvedena do provozu.
Přestavbou velké výměníkové stanice na menší vznikla současná garážové stání pro zásahová vozidla. Jako nezbytně nutné zázemí pro hasiče byla v té době postavena montovaná jednopodlažní budova "likusák". Jelikož tato budova, postavena původně jako dočasná, nevyhovovala potřebám jednotky HZS, bylo rozhodnuto o výstavbě budovy nové.
Současná provozní budova hasičské stanice se začala budovat v roce 1985 v akci "Z" a dokončena byla koncem roku 1988. Od té doby je v objektu dislokována výjezdová jednotka HZS a od září roku 1995 využívá část stanice i jedna osádka rychlé záchranné pomoci. Stavební řešení této budovy, jakož i souvisejících objektů a použité stavební technologie si vyžadují zásadní rekonstrukci tohoto objektu. Navrhována je rekonstrukce a dostavba areálu, jejímž cílem je vybudování Integrovaného výjezdového centra (IVC), ve kterém bude dislokována jednotka HZS, spádová služebna Městské policie Ostrava, stanoviště rychlé lékařské pomoci a rychlé záchranné pomoci.

Hasební obvod stanice
Poruba, Martinov, Svinov, Krásné Pole, Třebovice, Pustkovec, Plesná, část Polanky, Čavisov, Dolní Lhota, Horní Lhota, Velká Polom.
V městských částech Poruba a Pustkovec se nacházejí převážně výškové objekty, v ostatních městských částech převažuje rodinná zástavba a lesní porosty. V hasebním obvodu stanice se nachází 40 objektů se zvýšeným požárním nebezpečím, na které je zpracována Dokumentace zdolávání požáru (DZP).
Taktéž se zde nachází 76 vytipovaných podzemních i nadzemních hydrantů s průměrnou vydatností. Obvodem protékají řeky Odra,Opava a potok Porubka.
Příslušníci této hasičské stanice jsou předurčeni pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou.
V areálu stanice se nachází tři dráhy pro plnění disciplíny - běh 100m s překážkami, 200m ovál na štafetu 4x100m s překážkami a čtyři dráhy pro soutěžní disciplínu požárního sportu - výstup do 4.podlaží cvičné věže. Areál je také využíván jednotkami SDH pro nácvik jednotlivých disciplín požárního sportu.

  

HS Ostrava - Hrabůvka (P3 - C - Z)

stanice Ostrava - HrabuvkaHasičská 339/34
705 00 Ostrava - Hrabůvka
Tel.: 950 734 011
Velitel stanice : npor. Bc. Tomáš Beinhauer
Evidenční číslo : JPO - 816013
 Historie stanice, založení
Objekt hasičské stanice byl v roce 1929 postaven pro dobrovolný sbor Hrabůvka. Dobové fotografie poukazují i na dřívější historii a spjatost se závodním hasičstvem Vítkovice. Objekt i hasiči, kteří zde působili v téměř nezměněných podmínkách až do začátku sedmdesátých let plnili úkoly hlavně pro blízké Urxovi závody.
V roce 1970 začaly stavební úpravy na požární zbrojnici Hrabůvka v původní budově s nevyhovujícími prostory pro lidi i automobily. Dne 6. 9. 1971 se do rekonstruovaného objektu stěhuje pobočná stanice z Urxových závodů a začíná fungovat jako pobočná stanice Hrabůvka.
Otevřením nové centrální stanice Ostrava - Zábřeh v roce 1989 je hasičská stanice Ostrava - Hrabůvka zrušena a slouží jako záložní garáže a sklady pro Hasičsky sbor města Ostravy. V roce 1992 byla stanice znovuotevřena pro splnění požadavků na plošné pokrytí města jednotkami PO a v prvních letech sloužila jako pomocná stanice pro centrální hasičskou stanici v Ostravě - Zábřehu zejména pro oblast sídlišť Dubina a Bělský Les.
Kompletní rekonstrukce stanice byla dokončena v roce 2002.
Stanice Ostrava - Hrabůvka je prototypem první bezobslužné stanice na území statutárního města Ostravy. Tzn. při výjezdu celé jednotky se objekt kompletně uzavírá a je elektronicky hlídán na pultu centrální ochrany městské policie Ostrava.

Hasební obvod stanice
 

Vítkovice, Kunčičky, Kunčice, Hrabůvka, Hrabová, Bělský Les, Dubina, Nová Bělá, Krmelín, Vratimov, Stará Ves nad Ondřejnicí a Petřvald u Nového Jičína.

V hasebním obvodu stanice jsou všechny druhy specifických objektů: zástavba rodinných domků, nízkopodlažní budovy, 16. patrové panelové domy, klidové zóny lesů, bývalých hald, řetězce obchodních domů (Interspar, Makro, Tesco), průmyslová zástavba a komplexy průmyslových gigantů jako jsou ArcelorMittal, a.s. a Vítkovice, a.s. Nedílnou součástí hasebního obvodu je průmyslový CTPark Hrabová, který v konečné fázi má mít rozlohu 100 hektarů a poskytovat bude až 4000 pracovních míst. 

Vzhledem k zástavbě hasebního obvodu provádí hasičská stanice Ostrava - Hrabůvka především tyto činnosti: hašení požárů, technické pomoci, akutní otevření dveří, dopravní nehody, olejové havárie apod.

Stávající specializaci jednotky jako je odchyt zvířat a likvidaci létajícího hmyzu bude již v roce 2009 poskytovat nová HS Ostrava - Přívoz.

  

IVC Slezská Ostrava (P3 - C - Z)

Čs. armády 1892/ 20a
709 00 Slezská Ostrava
Tel.: 950 735 011
Velitel stanice : npor. Ing. Jozef Dankovič
Evidenční číslo : JPO - 816014


Historie stanice, založení
Výstavba stanice byla zahájena v listopadu 1995 jako Integrované výjezdové centrum (IVC) pro hasičskou jednotku, Záchrannou službu a Městskou policií. Kolaudace IVC byla 16. 9. 1996 a ihned byl zahájen zkušební provoz s technikou CAS 32 1+1. Plný provoz byl zahájen 1. 1. 1997.

Hasební obvod stanice
Antošovice, Bartovice, Heřmanice, Hrušov, Koblov, Michálkovice, Muglinov, Radvanice, Slezská Ostrava.
Na území hasebního obvodu působí 7 Jednotek sboru dobrovolných hasičů (JSDH). V hasebním obvodu převažuje zástavba rodinnými domky a bývalými havířskými koloniemi: Radvanice - ul.Dopravní; Michálkovice - ul.Košická, Briketářská, Štěpničková; Heřmanice - ul. Vrbická, V korunce, Na lištině; Sl. Ostrava - ul. Na cihelní, Zvěřinská, Kramolišová.
Na 38 objektů se zvýšeným požárním nebezpečí je zpracována Dokumentace zdolávání požáru (DZP).

jednotlivých disciplín požárního sportu.

  

HS Ostrava - Přívoz 

IVC Ostrava Přívoz (P3 B Z)
Slovenská 1149/5
702 00 Ostrava
Tel.: 950 736 011
Velitel stanice: npor. Ing. Radim Bajger
Evidenční číslo: 816 015
 
 
Historie stanice, založení
Stanice začala své působení v dubnu 2008 v provizorních podmínkách v buňkách, které byly situovány na Brněnském portále tunelu Klimkovice. Během provizorního působení byla započata výstavba současné stanice jako integrované výjezdové centrum (IVC) pro hasičskou jednotku a dálniční oddělení policie české republiky. Kolaudace IVC byla 15.6.2009 a ihned byl spuštěn plný provoz.
 
Hasební obvod stanice
Přívoz, Lhotka, Hošťálkovice, Petřkovice, Koblov, Antošovice
Dálnice D1 ve směru na Brno od 370km po 330km včetně tunelu Klimkovice
Dálnice D1 ve směru na Bohumín od 342km po 370km včetně tunelu Klimkovice
Na území hasebního obvodu působí 4 jednotky sboru dobrovolných hasičů (JSDH). V hasebním obvodu převažují průmyslové komplexy, různá zástavba obytných domů a především dálnice D1. V hasebním obvodu se nachází 32 objektů se zvýšeným požárním nebezpečím, na které je zpracována dokumentace zdolávání požáru (DZP).

Stávající specializací jednotky jsou zásahy na dálnici D1, v tunelu Klimkovice a likvidace létajícího hmyzu.

Tiskový mluvčí25.01.2011, 12:16:00 Počet zhlédnutí ( 8628 )

HS Bruntál (C1 - B - S)

stanice BruntalZeyerova 15
792 01 Bruntál
Tel.: 950 740 011
Velitel stanice : mjr. Bc. Bedřich Horelica
Evidenční číslo : JPO - 811010Historie stanice, založení
Stanice se začala stavět v roce 1986 a slavnostně byla otevřena v únoru 1994. V areálu stanice se nachází heliport a středisko záchranné služby.

Hasební obvod stanice
Andělská Hora, Bílčice, Bruntál, Dětřichov nad Bystřicí, Dlouhá Stáň, Dvorce, Horní Benešov, Horní Životice, Karlovice, Křišťanovice, Leskovec nad Moravicí, Lomnice, Ludvíkov, Mezina, Milovice nad Opavou, Moravskoslezský Kočov, Moravský Beroun, Nová Pláň, Nové Heřmínovy, Oborná, Razová, Roudno, Rudná pod Pradědem, Staré Heřmínovy, Staré Město, Světlá Hora, Svobodné Heřmanice, Široká Niva, Václavov u Bruntálu, Valšov, Vrbno pod Pradědem.
V hasebním obvodě stanice jsou všechny druhy specifických objektů : zástavba rodinných domků, nízkopodlažní budovy, výškové budovy 8-11. patrové, řadové garáže, školy a školky, budovy se sníženou schopnosti pohybu osob (domovy důchodců, domy s pečovatelskou službou), nemocnice NsP v Bruntále. Na území hasebního obvodu se nacházejí výrobní podniky OSRAM a.s., Alfaplastik, Dřevařské závody, dále supermarkety Billa, Lidl. Hasební obvod stanice protíná silnice I.třídy č.11. a č.45. s řadou benzínových a LPG stanic. V hasebním obvodu stanice se nachází vodní dílo Slezská Harta.HS Krnov (P2 - B - Z)

stanice KrnovU požárníků č.p. 61/33
794 01 Krnov
Tel.: 950 741 011
Velitel stanice : npor. Pavel Jendřejek, DiS.
Evidenční číslo : JPO - 811011Historie stanice, založení
Budova hasičské stanice byla postavena již v roce 1907. Od začátku sloužila pro hasiče. Objekt má tři nadzemní podlaží. V sedmdesátých letech byla k původní budově postavena přístavba o dvou nadzemních podlažích. Na začátku devadesátých let byla původní budova pokryta novou střechou a v roce 2000 byla dána nová střecha na přístavbu. Dne 7. 9. 1998 byla uzavřena smlouva mezi městem Krnov a HZS okresu Bruntál, kde 90 % budovy vlastní Krnov a 10 % vlastní HZS okresu Bruntál. V současné době probíhají jednání o převodu stanice na HZS MSK.

Hasební obvod stanice
Bohušov, Brantice, Býkov-Láryšov, Čaková, Dívčí Hrad, Heřmanovice, Hlinka, Holčovice, Hošťálkovy, Janov, Jindřichov, Krasov, Krnov, Lichnov, Liptáň, Město Albrechtice, Osoblaha, Petrovice, Rusín, Slezské Pavlovice, Slezské Rudoltice, Třemešná, Úvalno, Vysoká, Zátor.HS Rýmařov (P1 - B - Z)

stanice RymarovRevoluční 23
795 01 Rýmařov
Tel.: 950 742 011
Velitel stanice : npor. Pavel Skoupil
Evidenční číslo : JPO - 811012Historie stanice, založení
V roce 1870 byl ve městě zřízen dobrovolný hasičský sbor, který vlastnil dvě hasičské stříkačky a tři velké sudy na vodu. V roce 1923 byla zakoupena první motorová stříkačka.
Dne 28. srpna 1945 byl ustanoven první český hasičský sbor. V roce 1954 byla otevřena stanice na náměstí míru a o dva roky později je zaměstnán jeden placený řidič, který obsluhoval techniku DVS 8 - Praga RN a cisternu Opel - Blitz. V roce 1960 byla započata stavba požární zbrojnice na ulici Revoluční v akci "Z". Od roku 1970 se začalo sloužit na stanici 24 hodin denně. Jednotka HZS využívá stanici společně s jednotkou SDH města Rýmařov.

Hasební obvod stanice
Rýmařov, Břidličná, Dolní Moravice, Horní Město, Huzová, Jiříkov, Malá Morávka, Malá Štáhle, Ryžoviště, Stará Ves, Tvrdkov, Velká Štáhle.
Hasební obvod má rozlohu 35 000 ha a tvoří ho převážně kopcovitý, zalesněný terén podhůří a centrální části Jeseníků i s nejvyšší horou Praděd. Průmysl je převážně dřevozpracující a strojírenský (AL Invest Břidličná, FERRUM FORM Malá Morávka). Také je zde velké množství rekreačních budov, převážně v obci Malá Morávka - Karlov.
Tiskový mluvčí30.03.2009, 09:41:00 Počet zhlédnutí ( 8439 )

HS Frýdek-Místek (C2 - A - S)

stanice Frydek-MistekPavlíkova 2264
738 02 Frýdek-Místek
Tel.: 950 720 011
Velitel stanice : mjr. Ing. Maroš Šimko
Evidenční číslo : JPO - 812010Historie stanice, založení
Stanice za dobu své historie několikrát změnila své umístění. V roce 1969, kdy byl zřízen Veřejný požární útvar Frýdek-Místek, bylo sídlo stanice v požární zbrojnici Frýdeckých dobrovolných hasičů. V roce 1971 došlo k jejímu přemístění do budovy požární školy Ministerstva vnitra. A naposledy v roce 1978, kdy byla přemístěna z prostor požární školy Ministerstva vnitra do zrušených kasáren na Pavlíkově ulici. Výstavba a rekonstrukce objektů byla dokončena v roce 1980. V roce 2000 došlo k celkové rekonstrukci hasičské stanice Frýdek - Místek.

Hasební obvod stanice
Baška, Bílá, Brušperk, Bruzovice, Čeladná, Dobratice, Dobrá, Fryčovice, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Horní Domaslavice, Hukvaldy, Janovice, Kozlovice, Krásná, Kunčice pod Ondřejníkem, Lhotka, Lučina, Malenovice, Metylovice, Morávka, Nižní Lhoty, Nošovice, Ostravice, Paskov, Palkovice, Pazderna, Pražmo, Pržno, Pstruží, Raškovice, Řepiště, Sedliště, Staré Hamry, Staré Město, Staříč, Sviadnov, Vojkovice, Vyšní Lhoty, Žabeň.
V hasebním obvodu jsou všechny druhy specifických objektů: zástavba rodinných domků, nízkopodlažní budovy, výškové budovy, řadové garáže, školy a školky, budovy se sníženou schopností pohybu osob (domovy důchodců a domovy s pečovatelskou službou), nemocnice a poliklinika Frýdek-Místek, víceúčelová sportovní hala Frýdek-Místek.
Na území hasebního obvodu se nacházejí výrobní podniky Válcovny plechu a.s., Slezan a.s., BIOCEL Paskov a.s., pila Paskov, a také hypermarkety Kaufland, Interspar, Hypernova, Tesco, Liedl, Baumax.
Hasební obvod stanice protíná rychlostní silnice I/48 (E 462) a I/56. Vyskytuje se zde řada benzínových a LPG stanic.
V hasební obvodu se rovněž vyskytují přehradní nádrže Morávka, Šance, Olešná, Baška a Žermanice. Rovněž jím protékají řeky Morávka a Ostravice.
Vedle areálu stanice se nachází Odborné učiliště požární ochrany Frýdek-Místek, které slouží jako středisko pro vzdělávání a výcvik profesionálních hasičů.HS Třinec (P4 - B - Z)

stanice TrinecŽelezniční 1
739 61 Třinec
Tel.: 950 721 011
Velitel stanice : npor. Bc. Bohdan Sikora
Evidenční číslo : JPO - 812011Historie stanice, založení
Stanice byla zřízena v roce 1969. V roce 1982 byla provedena přístavba. Celková rekonstrukce stanice pak byla provedena v roce 1994.

Hasební obvod stanice
Bocanovice, Bukovec, Bystřice, Dolní Lomná, Horní Lomná, Hrádek, Hrčava, Jablunkov, Košařiska, Milíkov, Mosty u Jablunkova, Návsí, Nýdek, Písečná, Písek, Smilovice, Řeka, Třinec, Vendryně.
V hasebním obvodu jsou všechny druhy specifických objektů: zástavba rodinných domků, nízkopodlažní budovy, výškové budovy, řadové garáže, školy a školky, budovy se sníženou schopností pohybu osob (domovy důchodců a domovy s pečovatelskou službou), nemocnice Třinec - Podlesí a Třinec - Sosna.
Na území hasebního obvodu se nacházejí výrobní podniky Třinecké železárny a.s., LINDE Technoplyn a.s., Energetika Třinec a.s, a také hypermarkety Delvita, Prior.
Hasební obvod stanice protíná rychlostní silnice I/11 E 75. Vyskytuje se zde řada benzínových a LPG stanic.
Rovněž jím protékají řeka Tyra a Olše, na které je instalován profil norné stěny.

které slouží jako středisko pro vzdělávání a výcvik profesionálních hasičů.


HS Nošovice (P3 - C - Z)

Nošovice 155stanice Nosovice
739 51 Dobrá
Tel.: 950 722 151
Velitel stanice : npor. Ing. Michal Guth
Evidenční číslo : JPO - 812012Historie stanice, založení
Stanice byla postavena v roce 2008 a je součástí Integrovaného výjezdového centra (IVC) všech základních složek Integrovaného záchranného systému. Od 1. října 2008 zde započala svou činnost jednotka HZSMSK v návaznosti na spuštění výroby automobilů v nedaleké továrně. Příslušníci obvodního oddělení Policie České Republiky slouží v objektu IVC od 2. února 2009 a o pár týdnů později zahajuje svou činnost i Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje.

Hasební obvod stanice

Dobrá, Dobratice, Dolní Domaslavice, Dolní Tošanovice, Hnojník, Horní Domaslavice, Horní Tošanovice, Komorní Lhotka, Krásná, Lučina, Morávka, Nižní Lhoty, Nošovice, Paskov, Pazderna, Pražmo, Raškovice, Sedliště, Soběšovice, Staré Město, Střítež, Sviadnov, Třanovice, Vojkovice, Vyšní Lhoty, Žabeň, Žermanice.

Hasební obvod stanice je rozdělen do dvou specifických oblastí: Jednak jsou to obce v blízkosti stanice, kde se nachází nízkopodlažní budovy, řadové garáže, školy a školky, ale také pivovar Plzeňský Prazdroj Pivovar Radegast a.s., Saft Ferak, a.s. nebo podzemní plynojem v Třanovicích.

Další oblastí je průmyslová zóna Nošovice, kde se v posledních letech vybudovalo několik nových továren zabývajících se automobilovou výrobou (Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o., Mobis Automotive Czech s.r.o., Dymos Czech Republic s.r.o., Hysco Czech s.r.o.).

Hasebním obvodem stanice vede rychlostní komunikace R 48. Vyskytují se zde i dvě přehrady Žermanice a Morávka společně s řekou Morávkou.

Tiskový mluvčí26.11.2008, 21:36:00 Počet zhlédnutí ( 9324 )


 

HS Karviná (C2 - B - S)

stanice KarvinaOstravská 883/8
733 01 Karviná - Fryštát
Tel.: 950 711 011
Velitel stanice : mjr. Ing. Marian Mrózek
Evidenční číslo : JPO - 813010
 Historie stanice, založení
V letech 1960 až 1996 sídlili karvinští hasiči v bývalých jezdeckých stájích v parku Boženy Němcové, vzhledem k nevyhovujícím podmínkám se začala v roce 1991 stavět nová stanice poblíž autobusového nádraží a slavnostně byla otevřena v roce 1996.

Hasební obvod stanice
Karviná, Stonava, Petrovice u Karviné, Doubrava.
V hasebním obvodě stanice jsou všechny druhy specifických objektů: zástavba rodinných domků, nízkopodlažní budovy, výškové budovy, řadové garáže, školy a školky, budovy se sníženou schopností pohybu osob (domovy důchodců a domovy s pečovatelskou službou), nemocnice Karviná - Ráj, Hornická nemocnice, věznice.
Na území hasebního obvodu se nacházejí výrobní podniky Jakl a.s., průmyslový areál bývalé Kovony, průmyslová zóna Nové Pole, doly ČSM, ČSA a Darkov, hypermarkety Kaufland, Tesco, Obchodní Centrum Karviná a řada čerpacích stanic, dále jeden z největších železničních přechodů v ČR Petrovice - Zebrzydowice. Hasebním obvodem protékají řeky Olše, Stonávka a Petrůvka.
Na 34 objektů se zvýšeným požárním nebezpečí je zpracována Dokumentace zdolávání požáru (DZP).

  

HS Bohumín (P1 - B - Z)

stanice BohuminČs. Armády 1141
735 81 Bohumín
Tel.: 950 715 011
Velitel stanice : npor. Mgr. Přemysl Švajda
Evidenční číslo : JPO - 813014
 Historie stanice, založení
Objekt HS byl koncipován pro JSDH obce. Stavba byla realizována v akci "Z" v osmdesátých letech. Jednotka HZS byla uvedena do činnosti k 13. 2. 1995. V tomž roce byl objekt pronajat městem Bohumín ONV Karviná za účelem zřízení pobočné stanice HZS okresu. Od roku 1999 je objekt v majetku HZS.

Hasební obvod stanice
Bohumín, Záblatí, Pudlov, Vrbice, Starý Bohumín, Šunychl, Kopytov, Nová Ves, Skřečoň.
V hasebním obvodu převažuje zástavba rodinnými domky, nachází se zde 34 výškových objektů. K největším průmyslovým podnikům patří ŽDB a.s., Bochemie s.r.o., Rockwool a.s, České dráhy s.o., železniční stanice Bohumín, směrem do Polska prochází důležitá železniční síť. Na území města se nachází zimní stadion, kulturní dům ŽDB, nemocnice, domovy důchodců, školy a celá řada dalších institucí. Na území Bohumína vyvíjí činnost šest jednotek SDH obcí, jedna jednotka SDHP a v ŽDB a.s je zřízená jednotka HZSP. Na objekty se zvýšeným požárním nebezpečím je zpracována DZP.

  

HS Český Těšín (P1 - B - Z)

stanice TesinMasarykovy sady 34
737 01 Český Těšín
Tel.: 950 713 011
Velitel stanice : npor. Ing. Pavel Haas
Evidenční číslo : JPO - 813012
 Historie stanice, založení
Hasičská stanice v Českém Těšíně byla postavena v roce 1931. Až do roku 1969 zde sídlili pouze dobrovolní hasiči, kteří budovu využívají dodnes. V roce 1969 bylo v této budově zřízeno také detašované pracoviště Veřejného požárního útvaru, kde zpočátku sloužili dva hasiči.

Hasební obvod stanice
Český Těšín, Chotěbuz, Ropice. Dále podle nového poplachového plánu má jednotka vyjíždět i do Stříteže, Vělopolí, Hnojníku, Komorní Lhotky a Třanovic.
V hasebním obvodu převažuje zástavba rodinnými domky s výjimkou sídliště Mojská a Svibice, kde se nachází hustá panelová zástavba.
Město Český Těšín je hraničním městem s Polskou republikou. Jsou zde tři hraniční přechody, z toho jeden pro nákladní dopravu v Chotěbuzi.

  

HS Havířov (P3 - B - Z)

stanice HavirovKarvinská 1277/1
736 01 Havířov-Město
Tel.: 950 712 011
Velitel stanice : npor. Ing. Pavel Budina
Evidenční číslo : JPO - 813011
 Historie stanice, založení
Požární stanice byla vybudována v roce 1956, kdy sloužila jednotce sboru dobrovolných hasičů. Později zde začali sloužit i příslušníci požárního útvaru. Ovšem po velkém požáru obytného domu v roce 1969, kdy na stanici vykonávali službu jen 2 příslušníci, došlo k zásadním změnám a početní stav byl na této stanici doplněn na jedno družstvo. Bylo také rozhodnuto zahájit přístavbu a to za vydatné pomoci příslušníků. Stavba byla hotova v roce 1978.

Hasební obvod stanice
Havířov, Těrlicko, Albrechtice, Horní Suchá, Horní Bludovice, Šenov (s největší pravděpodobností brzy ještě přibudou i Václavovice, Soběšovice, Dolní Domaslavice, Kaňovice, Žermanice).
Specializace stanice - lezecká skupina, vyprošťovací automobil (pro obvod územního odboru Karviná).
V hasebním obvodu stanice se nacházejí běžné i různé specifické objekty. Obvod Hasičské stanice Havířov, jako jediné z územního odboru Karviná, není z jedné strany ohraničen státní hranicí s Polskem, proto je tvar hasebního obvodu poměrně pravidelně téměř kruhový.
V centru Havířova a v přilehlých sídlištích je okolo 60 výškových obytných domů nad 9. podlaží. Jsou zde 4 hypermarkety (2x Kaufland, OBI, Tesco), nemocnice s poliklinikou, kulturní domy, víceúčelové haly, hotely, domovy důchodců, apod. Specifikem je především velký počet obyvatel. Na území hasebního obvodu se nachází plnírna propan butanu PRIMAPLYN a výrobna prskavek a jiných produktů TRAFIN v Horní Suché.
Okolí Havířova je tvořeno hustou zástavbou rodinných domků, rekreačních chat, lesních a travnatých ploch. V blízkosti se nacházejí také dvě velké přehradní nádrže - Těrlická a Žermanická přehrada.

  

HS Orlová (P1 - B - Z)

stanice OrlovaOkružní 902
735 14 Orlová-Lutyně
Tel.: 950 714 011
Velitel stanice : npor. Ing.Tomáš Blatoň
Evidenční číslo : JPO - 813013
 Historie stanice, založení
Provoz stanice byl zahájen v roce 1987.

Hasební obvod stanice
Orlová, Dolní Lutyně, Dětmarovice, Petřvald, Rychvald.
V hasebním obvodě se vyskytují panelové výškové budovy, a to především na území města Orlová. Okolní obce jsou tvořeny hlavně rodinnou zástavbou, jsou zde administrativní budovy, školy, školky, nemocnice s poliklinikou a léčebnou dlouhodobě nemocných, domovy důchodců a domy s pečovatelskou službou. K významným sportovním objektům patří především zimní stadión.Vzhledem k provozované důlní činnosti se v hasebním obvodu nachází několik dolů, většina z nich je však již odstavena. S důlní činností souvisí i úniky metanu z podzemí. Z průmyslových podniků je zde Autopal, s.r.o., dominantním průmyslovým objektem je tepelná elektrárna v Dětmarovicích, ve které je zřízena profesionální jednotka hasičů.
V hasebním obvodě jsou zřízeny dvě jednotky sboru dobrovolných hasičů kategorie JPO - III a pět jednotek kategorie JPO - V.
 

Tiskový mluvčí21.04.2010, 06:53:00 Počet zhlédnutí ( 9156 )


 

HS Nový Jičín (C1 - A - S)

stanice Novy JicinZborovská 7
741 01 Nový Jičín
Tel.: 950 725 011
Velitel stanice : mjr. Ing. Radomír Fešar
Evidenční číslo : JPO - 814010
 Historie stanice, založení
V Novém Jičíně se začal zřizovat požární útvar (dnešní centrální požární stanice) v měsíci dubnu roku 1969. Profesionální jednotka v podstatě vznikla na základě dobrovolné jednotky požární ochrany a pro výkon služby měla k dispozici stejný objekt. V té době v objektu požární stanice bydlel domovník, který vykonával funkci placeného strojníka a navíc měl na starosti i technické služby města, které rovněž sídlily v objektu stanice. Zpočátku byla vybavena dvěma vozy CAS 16 PRAGA RN-ERÉNA "Kačena" a DVS 8 PRAGA RN-ERÉNA-skříňová.
V roce 1972 byl převeden městský požární sbor pod správu bývalého ONV a vznikl Okresní veřejný požární útvar jako předchůdce dnešní stanice.
V období od roku 1990 až 1995 byly prováděné postupně stavební úpravy: nástavba garáží, propojovací chodby a vnitřní rekonstrukce historické budovy s vybudováním operačního a informačního střediska. V roce 2000 byla zkolaudována přístavba levého křídla stanice.

Hasební obvod stanice
Do hasebního obvodu stanice spadá jižní část okresu od pravobřežní části řeky Odry až k hranicím okresu Frýdek-Místek, Přerova, Vsetína, což představuje cca 2/3 území okresu. V hasebním obvodu dominují sídelní celky měst Nového Jičína, Kopřivnice, Frenštátu p. R., Příboru, Štramberka, Starého Jičína a Suchdolu n. Odrou a rekreační oblast Beskydy v území Trojanovic, Radhoště a Pusteven.
V územním celku se nacházejí velké výrobní celky TATRA, a.s., AUTOPAL, s.r.o., TONAK, a.s., SIEMENS, a.s. Z výjimečných objektů lze jmenovat rozsáhlý areál Letiště Mošnov.
Velký počet zásahů je prováděn na čtyřproudové silnici E 48 a E 58 v úseku Starý Jičín, Příbor a Mošnov, který je svým počtem dopravních nehod považován za nejnebezpečnější komunikaci na Moravě.
V současné době se v hasebním obvodu stanice nachází 217 objektů, které mají zpracovanou dokumentaci zdolávání požárů (DZP).Stanice je předurčena pro likvidaci následků dopravních nehod na rychlostních komunikacích.

  

HS Bílovec (P1 - B - Z)

stanice Bilovec17. listopadu č. 595
743 01 Bílovec
Tel.: 950 726 011
Velitel stanice : npor. Ing. Josef Benýšek
Evidenční číslo : JPO - 814011
 Historie stanice, založení
Stanice se nachází v objektu bývalého hasičského domu, na dnešní ulici 17. listopadu č.p. 595. Objekt pochází z konce 19. a počátku 20. století. Jeho součástí je i bývalá kaple sv. Anny z roku 1840. Nyní se v této kapli nachází plynová kotelna HS. Objekt byl postupně několikrát přestavován, naposledy v 70. letech, kdy byly upraveny 4 garáže pro tehdy danou hasičskou techniku a do dvora přistaven venkovní sklad. V objektu sídlí od roku 1985 profesionální jednotka HZS MSK ÚO Nový Jičín, která je předurčena pro oblast Bílovecka a jednotka SDH z Bílovce, založena v roce 1867.

Hasební obvod stanice
Do hasebního obvodu patří katastrální území obcí Klimkovic, Bílovce, Studénky, Fulneku a Oder, tedy část území bývalého okresu Nový Jičín, a to za levobřežní částí řeky Odry, které sahá až k hranicím bývalých okresů Přerov, Olomouc, Opava, Ostrava a Frýdek-Místek.
V tomto hasebním obvodu jsou např. lázně Hýlov u Klimkovic, výškové obytné budovy v Bílovci, Studénce, Odrách, nemocnice s Poliklinikou v Bílovci, zimní stadion ve Studénce a další objekty jako je Semperflex-Optimit a.s. Odry, televizní vysílač na Veselském kopci atd.
V současné době se zde nachází 51 objektů, které mají zpracovanou dokumentaci zdolávání požárů.
V hasebním obvodu je i nejstarší jednotka SDH v ČR z Fulneku, která byla založena v roce 1861.
Stanice je předurčena pro řešení a likvidaci následků u dopravních nehod na silnicích.
 

Tiskový mluvčí25.03.2011, 19:57:00 Počet zhlédnutí ( 7692 )


 

HS Opava (C2 - B - S)

stanice OpavaTěšínská 39
746 01 Opava
Tel.: 950 745 011
Velitel stanice : mjr. Ing. Kamil Pastuszek
Evidenční číslo : JPO - 815010
 Historie stanice, založení
Stanice byla založena 23. 4. 1945 na Radniční ulici. V roce 1967 byla stanice přestěhována do nové požární zbrojnice na ulici Těšínské. Areál stanice byl v roce 1972 zmodernizován a v roce 1991 byla vybudována nová lezecká věž. V letech 1997-1999 byla provedena nástavba požární stanice a stanice získala svou současnou podobu.

Hasební obvod stanice
Branka u Opavy, Bratříkovice, Budišovice, Dolní Životice, Háj ve Slezsku, Hlavnice, Hlubočec, Hněvošice, Holasovice, Hrabyně, Hradec nad Moravicí, Chlebičov, Chvalíkovice, Jezdkovice, Kobeřice, Kravaře, Litultovice, Mikolajice, Mladecko, Mokré Lazce, Neplachovice, Nové Sedlice, Oldřišov, Opava, Otice, Pustá Polom, Raduň, Rohov, Slavkov, Služovice, Stěbořice, Strahovice, Sudice, Štáblovice, Štěpánkovice, Štítina, Třebom, Uhlířov, Velké Heraltice, Velké Hoštice, Vršovice.
V hasebním obvodu kromě několika měst s panelovou zástavbou převažuje zástavba rodinných domků v menších obcích. Specifickými objekty jsou Rehabilitační ústav a Ústav sociální péče v Hrabyni s velkou koncentrací osob s omezenou schopností pohybu.
Na několik desítek objektů je zpracována Dokumentace zdolávání požáru (DZP). V hasebním obvodu stanice jsou podniky zpracovávající hořlavé materiály, z největších a nejvýznamnějších jsou IVAX, a.s. a Balakom, a.s.
Nejvýznamnějšími výrobními podniky jsou dále Ostroj Opava, a.s., Brano, a.s., Model obaly, a.s., Kappa Žimrovice, s.r.o. a Opavia - LU, a.s. Opava se vyznačuje hustou sítí dvanácti supermarketů a hypermarketů.
Opavsko je zemědělská oblast. Velkou část zásahů tvoří požáry polních a lesních porostů. Časté jsou taktéž zásahy při dopravních nehodách.

  

HS Hlučín (P2 - C - Z)

stanice HlucinCelní 6
748 01 Hlučín
Tel.: 950 746 011
Velitel stanice : npor. Ing. Petr Serafin
Evidenční číslo : JPO - 815012
 Historie stanice, založení
Požární stanice byla zřízena 19.12.1985 a sídlila ve staré zbrojnici z roku 1888. Nová požární stanice se začala stavět v roce 1994 a po určitých problémech ve výstavbě, byla dokončena a otevřena v roce 1997.

Hasební obvod stanice
Bělá, Bohuslavice, Bolatice, Darkovice, Děhylov, Dobroslavice, Dolní Benešov, Háj ve Slezsku - Jilešovice, Hať, Hlučín, Chuchelná, Kozmice, Ludgeřovice, Markvartovice, Píšť, Šilheřovice, Vřesina, Závada.
V hasebním obvodě stanice jsou všechny druhy specifických objektů: zástavba rodinných domků, nízkopodlažní budovy, několik výškových domů od 5 NP po 11 NP, řadové garáže, školy a školky, budovy se sníženou schopností pohybu osob (domovy důchodců, Rehabilitační ústav Chuchelná a domovy s pečovatelskou službou).
Na území hasebního obvodu se nacházejí Dřevářské závody Hlučín, několik soukromých pil, Plasty a.s. Chuchelná, MSA a.s. Dolní Benešov, Lanex a.s. Bolatice, HP Trent Ludgeřovice, sklad Mogul Petrol Hlučín a v neposlední řadě také velkoplošné prodejny Billa, Renta a Discont. Hasební obvod stanice Hlučín protíná silnice I.třídy Opava - Ostrava s benzinovou a LPG stanici v Hlučíně. Hasebním obvodem protéká řeka Opava, na které je instalován profil pro položení norné stěny. Do hasebního obvodu patří rekreační Hlučínské jezero a Štěrkovna Dolní Benešov.
V hasebním obvodu stanice je ucházející vydatnost hydrantové sítě, jak ve městě Hlučín, tak na obcích.

  

HS Vítkov (P1 - C - Z)

stanice VitkovHasičská 266
749 01 Vítkov
Tel.: 950 747 011
Velitel stanice : npor. Bc. František Koch
Evidenční číslo : JPO - 815011
 Historie stanice, založení
Stanice zahájila svůj provoz 1. 7. 1969 s technikou CAS 16 V3S, DVS 8 Praga RN, M461 Gaz a se stavem 1+0 + velitel stanice.

Hasební obvod stanice
Březová, Budišov nad Budišovkou, Čermná ve Slezsku, Heřmanice u Oder, Heřmánky, Jakartovice, Jakubčovice nad Odrou, Kružberk, Lhotka u Litultovic, Luboměř, Melč, Moravice, Norberčany, Nové Lublice, Radkov, Spálov, Staré Těchanovice, Svatoňovice, Větřkovice, Vítkov, Vrchy.
V hasebním obvodu převažuje zástavba rodinných domků, výškové budovy 7. patrové, nízkopodlažní budovy, školy a školky, domovy důchodců a léčebny dlouhodobě nemocných, nemocnice Vítkov.
Z výrobních podniků - LANEX Bolatice a.s., Profily Vítkov, LINASET Budišov.
Značná část hasebního obvodu je zalesněna a převažuje zemědělská prvovýroba. Obvodem protéká řeka Odra a řeka Moravice, na které je zbudována přehrada Kružberk.
Hasební obvod stanice protínají silnice I. třídy Deštné - Hořejší Kunčice a Lesní Albrechtice - Vrchy.
Na vítkovsku je několik rekreačních oblastí.
 

Tiskový mluvčí21.04.2010, 06:51:00 Počet zhlédnutí ( 8720 )
Poslední aktualizace 09.04.2018 13:15:50 stránky tvořeny pomocí systému WPublisher (C)1999-2018 Všechna práva vyhrazena.