Kategorie

Vyhledávání Rozšířené vyhledávání

Kalendář akcí

< Říjen 2020 >
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Zobrazit akce

Žádné foto

Aktuálně

Aktuální události
01.01.2009

Kliknutím zde se Vám zobrazí výpis aktuálních uzavřených událostí v Moravskoslezském kraji.

ID Datové schránky : spdaive

Nepřehlédněte


Na další stránce zvolte možnost POKRAČOVAT NA TENTO WEB.

Internetova prezentace Hasicskeho muzea mesta Ostravy
Odběry

Počet odběratelů: 1Úprava odběrů

Cvičení Letadlo 2006 prověřilo koordinaci zásahových složek

Tiskový mluvčí15.06.2006, 17:20:00

Čtvrteční taktické cvičení (15.6.) složek Integrovaného záchranného systému (IZS) s názvem Letadlo 2006, při kterém se simulovala srážka dvou letadel a následný zásah hasičů, zdravotníků, policie, armády a několika dalších subjektů na dvou známých letištích v Moravskoslezském kraji, prověřilo možnosti komunikace a koordinace jednotlivých složek, včetně dojezdových časů zásahových vozidel na letiště Ostrava-Mošnov a letiště Zábřeh v Dolním Benešově.

Šlo jednoznačně o největší taktické cvičení složek IZS v kraji od vzniku Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, tedy za posledních pět let. Zapojeno bylo přes 500 cvičících, včetně figurantů. K tomu lze přičíst celkem zhruba stovku pozorovatelů a novinářů, fotografů, kameramanů.

První hodinová část se uskutečnila na letišti v Mošnově. Prvnímu z letadel, které vyvázlo ze srážky nad Opavou pouze poškozeným křídlem (SAAB 340), se tu podařilo nouzově přistát. Z 28 figurantů a tří členů posádky nepřežil pouze jeden pasažér – měl srdeční infarkt. Další dva figuranti skončili se zlomenou rukou a otřesem mozku. Protože hlavní východ byl zablokován, všichni museli ven nouzovým východem na křídle, případně nákladovým prostorem. „Před přistáním jsme se museli skrčit, připásat se a hlavu strčit mezi kolena,“ líčil jeden z cestujících barvitě.

Jako první přijela ke stojícímu letadlu hasičská jednotka letiště a začala jej mj. ochlazovat. Pak také přijely další tři profesionální jednotky z Ostravy, Nového Jičína a Bílovce a dobrovolní hasiči ze Studénky a Příbora. Samozřejmě sanitky rychlé lékařské pomoci a cizinecká policie, která pomáhala při evakuaci osob a jejich identifikaci.

Pro všechny byla zřejmě zajímavější druhá část cvičení, do které se čtyřhodinovým odstupem zapojily zcela jiné zásahové jednotky. Letadlo L 610 se neúspěšně pokusilo o přistání na letišti Zábřeh v Dolním Benešově, při dopadu se rozlomilo na několik částí a z nádrže postupně uniklo na ranvej zhruba 300 litrů kerosinu. V letadle a zvláště po okolí bylo rozeseto 40 figurantů z opavského červeného kříže, studenti Ostravské univerzity, obor zdravotnický záchranář, a s nimi studenti odborného učiliště požární ochrany ve Frýdku-Místku. Barvami se nešetřilo a výsledný efekt byl realistický. K tomu přispěl i skutečný vrak letadla a jeho části, rozptýlené na stovkách metrů plochy letiště.

Někteří zranění se po havárii v šoku a zmateně pohybovali po letišti a křičeli, další vleže sténali. Jako první přijela Zdravotnická záchranná služba, která má stanici v Dolním Benešově, pak následovali profesionální a dobrovolní hasiči, Policie ČR, armáda. Také Česká inspekce životního prostředí a firma Dekonta, které se starají po prvotním zásahu hasičů o odstraňování následků nehod na životním prostředí (např. o dekontaminaci půdy od ropných a dalších látek). Po nich se po zemi i vrtulníkem na letiště dostali pracovníci Ústavu pro odborně technické zjišťování příčin leteckých nehod. Zástupci všech jmenovaných složek byly ve štábu velitele zásahu, který byl z HZS Moravskoslezského kraje.

Zdravotníci a skupina hasičů se starali o oběti a zraněné, další hasičské jednotky hasily pěnou hořící kerosin, policejní pyrotechnici se postarali také o efektní výbuchy, hustý kouř a dým. Policisté zajistili uzavření prostoru letecké havárie a po likvidaci všech mimořádných událostí na technice hasičskými jednotkami vytvořili rojnici a začali pročesávat zhruba dvoukilometrový úsek, aby našli poslední mrtvé a zraněné. Zasahovaly jednotky HZS MSK z Ostravy, Opavy, Hlučína, dobrovolní hasiči z Dolního Benešova, Bolatic, Hlučína, Kravař, Hrabyně a Kobeřic.

Více než dvouhodinové cvičení v Dolním Benešově mělo tragické následky - ze 40 osob (včetně tří členů posádky) se podařilo přenést na triage (sektor zdravotníků) 13 zraněných a z nich zde ještě dva přes snahu lékařů zemřeli. O psychologickou pomoc zraněným a také zasahujícím se staral tým patnácti psychologů z HZS MSK, Policie ČR, armády a zdravotníků.

 

Například Armáda ČR (157. záchranný prapor z Hlučína) zajistila těžkou techniku na likvidaci následků havárie, pomáhala s hledáním raněných a měla na starosti týlové zabezpečení. Odpolední guláš z její kuchyně se povedl.

Všichni účastníci se snažili o to, aby bylo dopředu připraveno jen minimum, vyjížděli až po obvyklých signálech z běžných pracovních povinností, tedy nečekali nikde „za bukem“. Výsledky cvičení, zaznamenaného několika videokamerami i fotoaparáty, se budou vyhodnocovat několik dní. Na cvičení se pohybovalo několik oficiálních rozhodčích, kteří měřili dojezdové časy, rychlost a účinnost zásahů v jednotlivých sektorech, domluvu mezi jednotlivými složkami a další okolnosti kolem mimořádné události.

 

Cvičení "Letadlo 2006"

 

Cvičení "Letadlo 2006"

 

Cvičení "Letadlo 2006"

 

Cvičení "Letadlo 2006"

 

Cvičení "Letadlo 2006"

 

 

Cvičení "Letadlo 2006"

 

Cvičení "Letadlo 2006"

 

Cvičení "Letadlo 2006"

 

Cvičení "Letadlo 2006"

 

Cvičení "Letadlo 2006"

 

Cvičení "Letadlo 2006"

 

Cvičení "Letadlo 2006"

 

Cvičení "Letadlo 2006"

Poslední aktualizace 12.10.2020 09:01:37 stránky tvořeny pomocí systému WPublisher (C)1999-2020 Všechna práva vyhrazena.